۵ مورد از مرگبارترین بیماریهای اسب

دامپزشک اسب

۵ مورد از مرگبارترین بیماریهای اسب

بیماریهای اسب

بیماریهای عفونی اسب که ممکن است توسط یک ناقل مثل پشه یا کنه بیماری را به سایر اسب ها انتقال دهد.داشتن دانش قبلی برای پیشگیری کاملا ضروری میباشد. دراینجا برخی از شایع ترین بیماریهای اسب ذکر شده است:

تب اسب پوتوماک

این بیماری بیشتر در بهار ، تابستان و اوایل پاییز مشاهده می شود و با مراتع در مرز منابع آب مانند نهرها یا رودخانه ها همراه است. PHF یک سندرم حاد انتروکولیت است که باعث ایجاد کولیک خفیف ، تب و اسهال در اسب ها در هر سنی و همچنین سقط جنین در مادیان باردار می شود.

باکتری مسئول بیماری ، Neorickettsia risticii ، در کرم های مسطح که در حلزون های آبزی ایجاد می شوند (چه کسی می دانست!) شناسایی شده است. هنگامی که آب گرم می شود ، کرم های مسطح نابالغ از حلزون به داخل محیط آبزی رها می شوند. این کرم های مسطح نابالغ توسط اسب هایی که آب می نوشند قابل مصرف هستند ، اما بیشتر آنها توسط حشرات آبزی برداشت می شوند. حشرات آلوده (مانند کانتینرها) به صورت انبوه تخلیه می شوند و ممکن است بدن را در هنگام چراندن بدن ارگان ها به اسب بخورند.

علائم PHF

از دست دادن اشتها

تب

افسردگی

کاهش صداهای روده

اسهال

قولنج خفیف

اسبهای مبتلا نیز ممکن است علائم لامینیت ایجاد کنند. PHF می تواند یک تهدید کننده  زندگی خفیف باشد ، بنابراین اگر فکر می کنید اسب شما علائم PHF را نشان می دهد ، باید سریعاً با دامپزشک خود تماس بگیرید. PHF را می توان با شناسایی آزمایشگاهی ارگانیسم ها در یک نمونه خون یا کود از اسب با واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) تشخیص داد. اگر زود گرفتار شود ، می توان با اکسی تتراسایکلین(oxytetracycline) با موفقیت آن را درمان کرد.

پیشگیری: چندین واکسن از نظر تجاری در دسترس هستند. اینها ممکن است به طور کامل از بیماری جلوگیری کند ، اما اگر اسب در معرض ارگانیسم قرار بگیرد ، ممکن است شدت آن را کاهش دهد. برای تصمیم گیری در مورد بهترین روش عمل با دامپزشک خود مشورت کنید.

ویروس تبخال (اسب) یا رینوپنومونیت

تبخال اسب

با شیوع اخیر EHV در سال ۲۰۱۵ ، بیشتر صاحبان اسب تا حدودی از خطرات این ویروس بسیار مسری آگاه هستند. EHV با عفونت های تنفسی ، فلجی ، سقط جنین ، التهاب نخاع و گاهی مرگ در اسب های جوان مشخص می شود. EHV بسیار مسری است و از طریق ترشحات بینی ، تماس با اسب های آلوده ، و غذاهای آلوده و خوراک آب آلوده می شود. نوع ۱ (EHV1) و تیپ ۴ (EHV4) از نظر بالینی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

علائم EHV

ترشحات بینی

با هماهنگی

ضعف اندام تحتانی

از دست دادن تن دم

بی حالی

چکه چکه شدن ادرار

شیب سر

برای حفظ تعادل خود نیاز به تکیه در برابر حصار یا دیوار دارد

عدم توانایی در بالا رفتن

اگر فکر می کنید ممکن است اسب شما در معرض ویروس قرار گرفته باشد (هنگام مسافرت یا در یک نمایشگاه) سریعاً مراحل جداسازی را شروع کنید تا از شیوع آن در کل گله خود جلوگیری کنید. اگر تب مشاهده شد ، EVH-1 را بررسی کنید و برای راهنمایی بیشتر با دامپزشک اسب خود مشورت کنید.

پیشگیری: دو کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از شیوع EVH در مزرعه خود انجام دهید:

۱- واکسیناسیون: در حالی که چندین واکسن در دسترس است ، متأسفانه هیچ واکسن مجاز وجود ندارد که ادعای محافظت در برابر سیستم عصبی ویروس (EHM) داشته باشد. برای راهنمایی بیشتر با دامپزشک خود مشورت کنید.

۲.آموزشهای زیست ایمنی را در مزرعه خود اعمال کنید. این شامل قرنطینه کردن حیوانات جدید در مزرعه یا مواردی است که اخیراً قبل از معرفی آنها به گله خود به سفر برده و همچنین  وسایل شستشوئی مانند وسایل نظافت بین استفاده از هر حیوان نیز میباست تفکیک گردد.

آنفلوانزای اسب (آنفولانزا)

آنفلوانزای اسب ، یکی از شایع ترین بیماری های عفونی دستگاه تنفسی اسب ها است. این ویروس بسیار مسری است که از طریق تماس مستقیم با یک اسب آلوده یا به طور غیرمستقیم توسط محیط آلوده قابل انقباض است. اسب های آلوده قبل از بروز علائم بیماری را به مدت ۱-۳ روز اصلاح و بهبود می کنند ، به همین دلیل شیوع آن می تواند به سرعت گسترش یابد. متأسفانه آنفولانزا در ایالات متحده بومی است و این بدان معناست که به طور مداوم در جمعیت اسب ها گردش می کند.

علائم آنفلوانزای اسب

تب

سرفه خشن و خشک ناگهانی که ۲-۳ هفته یا بیشتر ادامه دارد

ترشحات بینی پاک به سمت ترشحات ضخیم و سبز-زرد پیش می رود

بی حالی یا افسردگی

از دست دادن اشتها

پیشگیری:

اجرای رویه های ایمنی خوب از جمله قرنطینه اسب های تازه وارد یا مسافر حداقل برای ۱۴ روز. واکسیناسیون هایی نیز وجود دارد که می توان قبل از مواجهه از آنها استفاده کرد. در مورد واکسیناسیون اسب خود با دامپزشک خود مشورت کنید.

استرپتوکوک (خفگی)

زخم اسب

خفگی یک بیماری عفونی اسب است که با آبسه بافت لنفاوی دستگاه تنفسی فوقانی مشخص می شود. استرپتوکوک ، باکتری است که باعث ایجاد بیماری می شود و از طریق تماس مستقیم با اسب های آلوده یا مواد شیمیایی کلینیکی یا به صورت غیر مستقیم با تماس با: آب های فرعی ، شیلنگ ها ، شیرهای خوراک ، مراتع ، غرفه ها ، تریلرها ، تله ها ، نظافت منتقل می شود. وسایل ، دستمال مرطوب یا اسفنج ، دست و لباس افراد یا حشرات آلوده به ترشحات بینی یا چرکی که از غدد لنفاوی اسبهای آلوده قابل انتقال است.

علائم خفگی:

تب (بین ۱۰۳ الی ۱۰۶ درجه فارنهایت)

ترشحات بینی

افسردگی

بلع مشکل

سر و صدا هنگام تنفس

سر و گردن افزایش یافته است

تورم غدد لنفاوی

در بعضی از شیوع و در درصد کمی از موارد ، این آبسه ها به قسمت های دیگر بدن (وضعیتی معروف به “خفه شدن”) گسترش می یابد که تقریباً همیشه کشنده است. مانند سایر بیماریهای فوق ، اگر فکر می کنید اسب شما علائم خفگی برای معالجه را نشان می دهد ، با دامپزشک خود تماس بگیرید. به دلیل مسری بودن ، اسبهای آسیب دیده باید از هم جدا شوند و توسط سرپرستان جداگانه ای که لباس محافظ دارند پوشیده شوند.

پیشگیری:

واکسیناسیون اغلب بهترین اقدامات پیشگیرانه برای خفگی است. برای راهنمایی با دامپزشک خود تماس بگیرید.

کزاز (لاجوجو)

کزاز

کزاز از طریق باکتری کلستریدیوم تتانی(Clostridium tetanii) ایجاد می شود که در خاک و کود موجود است. این باکتری تقریباً در هر محیط یافت می شود و می تواند برای مدت طولانی زنده بماند. آلودگی زخم به طور کلی منجر به عفونت می شود. زخم تمیز به احتمال زیاد منجر به کزاز نمی شود.باکتری های کزاز نیازی به اکسیژن ندارند و به سرعت در بافت های آسیب دیده تکثیر می شوند. آنها سم (سم کزاز) تولید می کنند و این نوروتوکسین است که باعث علائم کلاسیک کزاز می شود.

کزار در ۵۰-۷۰% موارد کشنده محسوب می شود.

علائم کزار:

سفتی و اسپاسم عضلانی

جابجایی و خوردن مشکل

دم اغلب مستقیم خارج می شود

ایجاد یک بیان اضطراب به دلیل اسپاسم صورت

تعریق

در موارد پیشرفته ، اسب با اسپاسم ، تشنج و مرگ ناشی از نارسایی تنفسی سقوط می کند

پیشگیری:

کزاز یک بیماری قابل پیشگیری است و واکسیناسیون برای پیشگیری امری مهم محسوب می شود. روشهای خوب کمکهای اولیه همچنین حائز اهمیت هستند که شامل پاکسازی زخم ها و اطمینان از ایمن بودن ، تمیز بودن و پاک بودن از موارد خطرناک که می تواند باعث صدمه زدن شود. برای اطمینان از انجام اقدامات پیشگیری لازم در مزرعه خود با دامپزشک خود مشورت کنید.

دسته بندی: اسب برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *