۵ مورد از خطرناک ترین بیماریهای گربه که به انسان قابل انتقال است

بیماری عفونی مشترک که از گربه‌ها به انسان منتقل می‌شوند

۵ مورد از خطرناک ترین بیماریهای گربه که به انسان قابل انتقال است

در این مقاله قصد داریم که شما را بیماریهایی که می تواند از گربه به شما انتقال یابد را بررسی کرده تا شما بتوانید در این موارد آگاهی کسب کنید(هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی داشته و برای استفاده از آن حتما با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت نمایید.)

به طور کلی،احتمال انتقال بیماری از فرد دیگر به شما بیشتر از احتمال انتقال بیماری از حیوانات به شما می باشد. همانطور که اغلب بیماریهای عفونی انسان ها فقط مختص انسان است،اکثریت بیماری های عفونی گربه ها نیز فقط خود آنها را آلوده می کند. ولی در برخی بیماری ها میان انسان ها و حیوانات مشترک می باشد و امکان انتقال آنها از راه حیواناتی همانند گربه امکان پذیر است.این بیماری های مشترک ممکن است از راه تماس با بزاق و یا مدفوع گربه آلوده به انسان انتقال یابد. در ادامه با ۶ بیماری عفونی مشترک که از گربه به انسان قابل انتقال می باشد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خطرناک ترین بیماریهای گربه که به انسان قابل انتقال است

بیماری خراش گربه

در این بیماری که به چنگ گربه نیز معروف می باشد،یک بیماری باکتریایی مشترک میان انسان و گربه هاست.اغلب گربه ها اوقاتی که در حال لیسیدن خود هستند،از راه قورت دادن مدفوع کک ها یا کنه  ها به این بیماری مبتلا می گردند.سپس،این بیماری از راه چنگال های گربه آلوده به انسان قابل سرایت میباشد.همچنین،لیسیدن زخم باز انسان توسط  گربه نیز می تواند موجب انتقال این بیماری به شما از طریق بزاق گربه آلوده شده گردد.

بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می‌شوند - بیماری خراش گربه یک بیماری مشترک بین انسان و گربه است که از طریق کنه یا چنگال گربه آلوده به انسان منتقل می شود.

اغلب گربه ها ی آلوده دچار تب یا ورم غده ها می شوند.در انسانها نیز این بیماری ممکن است با علائمی همچون ورم غده های لنفی،تب و سردرد همراه باشد.این علائم معمولا خودبه‌خود بهبود می‌یابند. هرچند ممکن است این روند بهبودی ماه‌ها به‌طول بینجامد. همچنین افرادی که دچار ضعف دستگاه ایمنی هستند، بیش از دیگران درمعرض ابتلا به بیماری خراش گربه هستند.

کرم های لوله ای

کرم های لوله ای ازانگل های رایج در گربه ها می باشند که امکان انتقال آنان به انسان نیز وجود دارد.تخم این کرم های لوله ای در مدفوع گربه های آلوده وجود دارد و چنانچه چیز به این مدفوع آلوده گردد و سپس توسط انسان بلعیده شود،به او نیز منتقل خواهد شد. این تخم ها در بدن به کرم تبدیل شده و می توانند به مغز،کبد،چشم و ریه انسان انتقال یابند.اگر کرم ها به چشم های انسان حمله کنند،احتمال نابینایی همیشگی را در پی خواهد داشت.خطر آلودگی به این کرم ها در کودکان بیشتر بوده زیرا احتمال اینکه کودکان چیزهای آلوده به مدفوع گربه را به دهان شان بزنند،بیشتر است.بنابراین،باید مراقب که مدفوع گربه‌ها در تماس با اشیای خانه قرار نگیرد و کودکان پس از دست‌زدن به چیزهای مختلف دست‌شان را بشویند.

بسته به اینکه فرد چه تعداد کرم لوله‌ای خورده باشد، علائم متفاوتی را تجربه می‌کند. علائم ممکن است شامل دردهای شکمی، استفراغ و اسهال باشند یا علامتی در فرد بروز نکند. برای درمان کرم‌های لوله‌ای باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای‌تان داروی ضدانگل مناسب تجویز می‌کند.

توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز یک بیماری انگلی رایج در گربه‌هایی است که بیرون از خانه زندگی می‌کنند. توکسوپلاسموز، زنان باردار و افرادی را که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر تهدید می‌کند. گربه‌ها از راه خوردن گوشت شکار آلوده، گوشت خام یا شیر پاستوریزه‌نشده به این بیماری مبتلا می‌شوند. انگل‌ها به دستگاه گوارش گربه‌ها حمله کرده و موجب تولید زیگوسیت‌هایی می‌شوند که در مدفوع گربه‌ی آلوده وجود دارند. تماس با مدفوع گربه‌ی آلوده می‌تواند موجب بروز عفونت در برخی افراد شود. همچنین آلودگی می‌تواند از راه مادر به نوزاد نیز منتقل شود. معمولا نوزادان در بدو تولد علائمی ندارند؛ ولی به‌مرور علائمی مانند نابینایی و معلولیت ذهنی در آنها بروز می‌کند. می‌توان با ترکیبی از داروها، توکسوپلاسموز را در انسان‌ درمان کرد؛ اما احتمال دارد انگل‌ها تا ابد در سلول‌ها و بافت‌های فرد باقی بمانند. توکسوپلاسموز را در گربه‌ها به‌کمک آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توان درمان کرد.

برای پیشگیری از توکسوپلاسموز نباید بگذارید گربه‌تان شکار کند. همچنین اگر باردار هستید، بهتر است مسئولیت نظافت گربه را به فردی دیگر واگذار کنید.

درماتوفیتوز

بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می‌شوند - درماتوفیتوز یک بیماری مشترک بین انسان و گربه است که باعث ایجاد ضایعات دایره ای شکل در فرد می شود.

درماتوفیتوز (کچلی یا قارچ پوستی) از عفونت‌های قارچی می باشکه در گربه‌ ممکن است از راه تماس مستقیم انسان با خز یا پوست گربه به انسان منتقل شود. هاگ‌های این قارچ‌ها در محیط‌های مرطوب و گرم رشد کرده و از راه بستر یا وسیله‌ی تنظیف گربه یا از راه تماس با حیوان آلوده به گربه‌تان منتقل شده و نقاط دایره‌ای‌شکلِ کچلی روی پوست گربه ایجاد می‌کنند. معمولا پوست گربه‌های آلوده خشک یا چرب شده و ناخن یا چنگال آنها نیز تغییرشکل پیدا می‌کند. در انسان‌ها نیز ضایعات دایره‌ای‌شکلی به‌وجود می‌آید. درحالی‌که گربه‌ها به‌مرور بهبود می‌یابند، انسان‌ها تنها با کِرِم و پودرهای ضدقارچ OTC درمان می‌شوند.

هاری

بیشتر موارد هاری در انسان‌ها از راه تماس مستقیم با خفاش، راکون و هر پستاندار دیگری مانند سگ‌ها و گربه‌های آلوده به ویروس هاری بروز می‌کنند. بنابراین، واکسیناسیون هاری در این حیوانات بسیار مهم است.

اگر احتمال می دهید حیوانی آلوده به هاری شما را گاز گرفته است، بلافاصله محلِ گازگرفتگی را با آب و صابون‌ و محلول‌های ضدعفونی رایج مانند یُد بشویید. سپس به پزشک مراجعه کنید. یک دوره‌ واکسیناسیونِ یک‌ماهه می‌تواند به درمان این ویروس کمک کند. درصورت عدم‌درمان، ویروس هاری ممکن است به مرگ فرد بینجامد. بنابراین، اگر واکسیناسیون هاری گربه‌تان را انجام نداده‌اید یا زمان آن به‌تأخیر افتاده، باید گربه‌تان را به‌مدت ۴۵ روز قرنطینه کنید تا ببینید علائمی از هاری در آن وجود دارد یا خیر.

حقایقی درباره‌ی ایدز و هرپس گربه‌ها

این بیماری‌های گربه‌ها میان گربه‌ها و انسان‌ها مشترک نیستند. بنابراین، احتمال انتقال آنها از گربه‌ها به انسان‌ها وجود ندارد. ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان (FIV) که از آن با عنوان «ایدز گربه‌ها» یاد می‌شود، موجب تضعیف دستگاه لنفاوی گربه‌ها شده و درنهایت، به کل دستگاه ایمنی گربه‌ها حمله می‌کند. ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان از سویه‌ ویروس لوسمی گربه‌ها و ویروس نقص ایمنی انسانی یا ایدز است. هیچ درمانی برای ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان وجود ندارد. البته گربه‌های آلوده می‌توانند تا سال‌ها پس از آلودگی نیز به زندگی‌شان ادامه دهند. گربه‌ها معمولا از راه گازگرفتن گربه‌ی آلوده به این ویروس آلوده می‌شوند.

ویروس هرپس گربه‌سانان (FVH-۱) موجب عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در گربه‌ها می‌شود. عفونت این ویروس موجب بروز علائمی مانند عطسه‌کردن، تخلیه‌ی ترشحاتی از بینی و چشم و التهابات پلک در گربه‌ها می‌شود. ترشحات بینی، چشم و دهان گربه‌ی آلوده می‌تواند موجب انتقال این ویروس به گربه‌های دیگر شود. همچنین احتمال انتقال این ویروس از ظرف آب و غذای گربه‌ها نیز وجود دارد. هنوز برای این ویروس، درمانی وجود ندارد؛ اما می‌توان آن را به‌کمک داروهایی کنترل کرد. همچنین واکسن‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به آن نیز وجود دارند.

چگونه از بیماری های مشترک گربه‌ها در امان بمانیم؟

بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می‌شوند - شستن دست هاس از دست زدن به گربه ها می تواند احتمال آلودگی به بیماری گربه ها را کاهش بدهد.

با رعایت نکات بهداشتی عمومی می‌توانید از ابتلا به بیماری‌های گربه‌ها در امان بمانید. همیشه پس از دست‌زدن به گربه‌ها دستان‌تان را بشویید و برنامه‌های کنترل کک را به‌طور منظم دنبال کنید. با دقت مراقب خانه‌ی گربه‌تان باشید. به خاک آلوده به مدفوع گربه دست نزنید. رعایت این نکات، خطر ابتلا به بیماری‌های گربه را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد.

دسته بندی: گربه برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *