گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

گربه حیوانی مستقل است و به خوبی می‌تواند تنهایی را تحمل کند. خواندن این جمله شاید این سؤال را به ذهن شما بکشاند که گربه شما چه مدت می‌تواند تنها بماند؟ یک روز؟ یک هفته؟ و شما چگونه می‌توانید در نبودتان نیازهای ضروری گربه خود را مرتفع سازید؟ شاید هم با خواندن این جمله از خودتان بپرسید که چگونه می‌توان متوجه شد که گربه شما از تنهایی ناراحت است یا نه؟

مقوله اجتماعی بودن گربه‌ها با انسان‌ها و حتی سگ‌ها متفاوت است. گربه حیوانی است که در طبیعت به تنهایی علاقه دارد و اکثر روزهای خود را تنها سپری می‌کند او به خوبی بدون داشتن رابطه‌ای اجتماعی از پس کارهای خود برمی‌آید؛ اما گربه‌ها از زمانی که زندگی کردن در کنار انسان‌ها را تجربه می‌کنند، در رفتارها و گرایش‌های اجتماعی‌شان تغییراتی به وجود می‌آید و به ما انسان‌ها و زندگی کردن در کنار ما وابسته می‌شوند.

همه کسانی که از یک گربه نگهداری می‌کنند و خصلت‌های گربه‌ها را بهتر و بیشتر می‌شناسند به خوبی می‌دانند که گربه‌ها تنها ماندن در خانه را به سفر کردن و رفتن به محیطی ناشناس ترجیح می‌دهند. این امر به رفتارشناسی خاص گربه مرتبط است و این مهم را بیان می‌کند که گربه‌ها از ایجاد تغییرات شدید در عادت‌های روزانه خود رنج می‌برند.

گربه حیوانی تنهایی طلب

گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

گربه در بیشتر ساعات روز تقریباً تنها است و این نکته در مورد گربه‌هایی که بیرون زندگی می‌کنند بیشتر صادق است؛ اما گاهی اتفاق می‌افتد که گربه‌ها از نبود ما یا بودن ما ناراحت می‌شوند.

ابراز ناراحتی گربه‌ها نسبت به بودن یا نبودن ما، به شیوه زندگی آن‌ها بستگی دارد. گربه‌ای که در آپارتمان زندگی می‌کند و به تنهایی به کار و فعالیت نمی‌پردازد و زمان زیادی را با انسان‌ها می‌گذراند، قطعاً از نبود صاحب خود ناراحت می‌شود. اگرچه گربه خود مختار است اما اگر امکان بیرون رفتن از خانه و دسترسی به غذا را داشته باشد می‌تواند به راحتی نبود صاحب خود را تحمل کند.

این حالت در گربه و ناراحتی‌اش از نبود صاحب یا صاحبانش به مسئله عادت‌ها و انس گربه با عادت‌های زندگی‌اش بازمی‌گردد چرا که گربه‌ها به تغییر بسیار حساس هستند و نبود صاحبشان در کنار آن‌ها برایشان تغییری در عادت‌های روزمره زندگی‌شان به حساب می‌آید.

بنا بر آنچه گفته شد ما انسان‌ها در معاشرت و هم‌زیستی با گربه‌ها باید خلق و خوی و بایدها و نبایدهای زندگی آن‌ها را در نظر بگیریم زیرا همه گربه‌ها واکنش‌های یکسانی نسبت به تغییرات ندارند.

گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

پاسخی قطعی برای این پرسش وجود ندارد زیرا این مسئله به میزان زیادی به گربه شما، ویژگی‌ها و عادت‌هایش بستگی دارد؛ اگر گربه‌تان به نبود شما عادت ندارد و همیشه در کنارتان بوده است ممکن است از همان ساعت‌ها و یا روزهای اول تنهایی دچار اضطراب و ناراحتی شود.

برای دست یافتن به پاسخ این پرسش شما باید به مرور تلاش کنید تا گربه‌تان را بشناسید و دریابید که چگونه می‌توانید این لحظات را مدیریت کنید.

گربه تنها در صورتی می‌تواند به مدت طولانی و تا هر زمان که لازم باشد در خانه تنها بماند که ما نیازهای اساسی او را (نیاز به غذا و فعالیت) تأمین و حمایت کنیم باید توجه داشته باشیم که اگر در عادت‌های گربه تغییری ایجاد نشود، او به‌ راحتی می‌تواند نبود شما را تحمل کند.

برای رفع نیازهای او باید چه کنم؟

گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

همان‌طور که در بالا ذکر شد، محیط زندگی و قلمرو گربه برای او بیشتر از حضور ما در کنارش اهمیت دارد. گربه ایجاد تغییر در عادت‌هایش را به سختی می‌پذیرد و همواره دوست دارد که عادت‌های او به طور کامل حفظ شود.

از آنچه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که این وظیفه همه صاحبان گربه است که به عادت‌های زندگی گربه‌شان اهمیت بدهند و در حفظ آن‌ها کوشا باشند؛ در این میان تأمین غذای گربه در زمانی که در خانه حضور ندارید از سایر نیازهای او اهمیت بیشتری دارد پیشنهاد ما به شما این است که با توجه به این‌که باید غذای گربه به درستی و طبق عادت های غذایی هر روزه او تأمین شود، بهتر است در مدتی که در خانه حضور ندارید مسئولیت تأمین خوراک گربه‌تان را به شخص دیگری بسپارید و از او بخواهید که از گربه شما مراقبت کند و به او سر بزند.

دستگاه‌های پخش اتوماتیک پلت می‌توانند در تأمین خوراک گربه‌‌تان به شما کمک کنند این دستگاه‌ها علاوه بر این که می‌توانند به شما در فرآیند تأمین خوراک گربه در مدت زمان طولانی کمک کنند می‌توانند برای گربه نقش یک اسباب‌بازی سرگرم کننده را نیز داشته باشند این محصول بازار بسیار گسترده‌ای دارد و شما می‌توانید با توجه به نیازهای گربه‌تان یکی از انواع این دستگاه‌ها را خریداری کنید. البته بهتر است قبل از خرید این دستگاه حتماً با دامپزشک در مورد رژیم غذایی مناسب گربه‌تان مشورت کنید تا بتوانید یک دستگاه غذادهی اتوماتیک مناسب را انتخاب کنید. وجود این دستگاه کمک می‌کند تا در نبود شما هم، عادت‌های گربه‌تان بر هم نخورد.

مسئله حیاتی دیگر در زندگی روزانه یک گربه وجود یک ظرف خاک مناسب و پاکیزه برای او است. شما باید ظرف خاک گربه‌ای که در خانه شما زندگی می‌کند را به طور مرتب تعویض کنید.

نکته قابل توجه دیگری که در زمان نبودتان در خانه باید به آن توجه داشته باشید فعالیت گربه و سرگرم کردن او است گربه‌های خانگی باید اسباب‌بازی و اسکرچر داشته باشد. البته تأمین اسباب‌بازی و اسکرچر برای گربه‌ای که عادت دارد از خانه بیرون برود کافی نیست و تنها ماندن در خانه برای او به مراتب سخت از گربه‌هایی است که در زندگی روزانه خود چنین عادتی ندارند زیرا او در نبود صاحب خود احساس زندانی بودن می‌کند. بر اساس آنچه گفته شد اگر گربه‌تان شیفته بیرون رفتن از خانه است این وظیفه شما است که بر اساس این عادت و علاقه‌مندی گربه امکان بیرون رفتن او را فراهم کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید برای گربه‌تان روی در ورودی، راه ورود و خروج تعبیه کنید یا از طریق پنجره خانه دسترسی او به خارج از خانه را امکان‌پذیر سازید و در این بین از همسایه‌های خود بخواهید که رفت و آمد او را کنترل کنند.

آیا باید در نبودم گربه را به کسی بسپارم؟

گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

برخی از مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد و عملی کردن آن‌ها دقت و توجه خاصی را می‌طلبند و بهتر است که شما برای انجام آن‌ها از شخص و یا اشخاص دیگری کمک بگیرید تا شما را در تأمین امنیت و سلامت گربه‌تان یاری کنند.

آن‌ها می‌توانند به شما در رفع نیازهایی چون غذا و تعویض ظرف خاک کمک کنند. پس بهتر است در زمان نبودنتان از کسی بخواهید تا به او سر بزند و بهترین گزینه برای این کار همسایه‌هایتان هستند زیرا کار گربه فقط ۵ دقیقه طول می‌کشد و همسایه‌ها در نزدیکی خانه شما هستند.

اگر این امکان وجود ندارد که گربه را در منزل خودتان نگه‌دارید، بهتر است او را به شخصی بسپارید و از او بخواهید که در خانه خودش از گربه شما نگهداری کند. این کار بهتر از آن است که گربه‌تان را با خود به سفر ببرید زیرا سفر عادت‌های او را به طور کلی بر هم می‌زند اما او می‌تواند خیلی زود به زندگی در منزل شخصی دیگر عادت کند. البته باید جایی را که انتخاب می‌کنید برای گربه مناسب باشد واو در آنجا امنیت کامل داشته باشد.

از کجا متوجه شویم که گربه از تنهایی رنج می‌برد؟

گربه چه مدت می‌تواند تنها بماند؟

اگر گربه شما از تنهایی رنج ببرد با نشان دادن حالت عصبانیت و نگرانی ناراحتی خودش را به شما نشان می‌دهد. گربه‌ای که از تنها ماندن ناراحت است تمامی علائم استرس را نشان می‌دهد چرا که در واقع این تنهایی است که باعث شده که در عادت‌های او تغییر به وجود بیاید.

به‌عنوان نمونه در تائید گفته بالا می‌توان به افرادی اشاره کرد که بعد از سفر خود با مشکل التهاب مثانه گربه‌شان روبه‌رو می‌شوند. مشکلی که علت بیرونی ندارد و علامتی از استرس گربه است. هم‌چنین گاهی گربه در واکنش به این ناراحتی خود را بیش از حد لیس می‌زند که این کار باعث ریختن موی او می‌شود. گاهی نیز گربه در اثر این استرس و ناراحتی اشتهای خود را از دست می‌دهد و در بعضی موارد رفتارهای شدیدتری از خود بروز می‌دهد تا ناراحتی خود را نشان دهد.

بهتر است شما در این شرایط سعی کنید که مرکز احساسات منفی گربه‌تان نباشید و بدانید که گربه نمی‌خواهد از شما انتقام بگیرد بلکه فقط دارد استرس و نگرانی خود را به شما نشان می‌دهد. البته درست است که ما، با نبود خود باعث نگرانی او شده‌ایم اما گربه نمی‌خواهد از ما انتقام بگیرد و فقط او با زبان خود دل‌تنگ شدن و استرسش را بیان می‌کند.

اطلاعات بیشتر

دسته بندی: گربه برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *