چه سنی برای سوارکاری مناسب است؟

اسب مسابقه

سن مناسب سوارکاری چقدر است؟

برای سوارکاری به چند مورد مهم نیازمندید: قدرت بدنی، بلوغ ذهنی، و بلوغ عاطفی. برای هر شخص سن بلوغ متفاوت است.

به خاطر همین سخت است بگوییم بچه ها از چه سنی آمادگی سوارکاری را دارند. در مراکز سوارکاری استرالیا، بچه ها باید حداقل ۶ سال داشته باشند تا به آنها اجازه دهند که خودشان اسب را برانند. با این وجود ممکن است بچه های کم سن و سال تر هم با آموزش و در محیط بسته بتوانند خودشان اسب سواری کنند. اماحتما باید کسی مراقب آنها باشد. می دانید که جثه یک اسب برای یک بچه ۵-۶ ساله خیلی بزرگ است!

بچه اسب سوار

آیا من برای اسبم کوچک هستم یا بزرگ یا اندازه؟

وزن، هیکل و قدرت شما مشخص می کند که آیا برای اسبتان اندازه هستید یا نه. با اینکه اسب ها می توانند وزن سوارکاران را تحمل کنند، اما بعضی از افراد برای اسب بیش از حد بزرگ یا زیادی کوچکند (از نظر قد یا وزن). اگر شما برای اسبتان بزرگ باشید ممکن است به خودتان و اسبتان آسیب بزنید و فشار زیادی به ستون مهره های اسب بیچاره وارد کنید. البته لازم نیست شما هیکلتان را اندازه اسبتان کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که اسب اندازه ی خودتان را سوار شوید!بهتر است پاهای سوارکار به اندازه کافی بلند و قوی باشد تا بتواند از زین عبورش دهد، با آن ضربه بزند، با آن به پهلوی اسب فشار بیاورد، اسب را به حرکت وادار کند و تعادل خودش را حفظ کند. دستهای سوارکار هم باید به اندازه ای توان داشته باشد که سوارکار بتواند با کمک دستهایش اسب را کنترل کند، سرعتش را کم کند، متوقفش کند یا او را هدایت کند.

هر چند وقت یک بار باید سر کلاس سوارکاری حاضر شوم؟

اگر به صورت منظم و هفتگی کلاس داشته باشید برایتان بهتر است. وقتی مرتب به کلاس بروید مهارتهای درست را یاد می گیرید و عضلاتتان هم رشد لازم را پیدا می کند و در نتیجه می توانید با اطمینان و لذت بیشتر به سوارکاری تان ادامه دهید.

لباس سوار کاری

موقع سوارکاری از چه لباسی استفاده کنیم؟

موقع انتخاب لباس برای سواری، مهم ترین چیزی که باید در نظر بگیرید ایمنی است. در اینجا نکاتی را می آوریم تا به شما در انتخاب لباس سوارکاری کمک کند:

کلاه سوارکاری:

در صورتی که بخواهید سوار اسب بشوید گذاشتن کلاه سوارکاری الزامی است. کلاه ایمنی شما باید استاندارد (AS/NZS 3838) باشد و یک بند زیر چانه محکم داشته باشد که کلاه را خوب روی سر نگه دارد. یادتان باشد که باید قبل از اینکه روی اسب قرار بگیرید کلاه را سرتان کنید و ببندید. نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که کلاه باید کاملا اندازه سرتان باشد تا هم اذیتتان نکند و هم موقع سواری لق نخورد و جلوی چشمتان یا به عقب سرتان سر نخورد. سوارکارها معمولا کلاه سوارکاری سفید یا سیاه سرشان می کنند که یک نقاب آفتابگیر به اندازه دلخواه جلوی آن وجود دارد تا نگذارد آفتاب چشم را اذیت کند. می توانید کلاه دلخواهتان را به راحتی از فروشگاههای لوازم سوارکاری تهیه کنید.

چکمه سوارکاری:

چکمه سوارکاری

چکمه سوارکاری باید کاملا بسته باشد و کناره های نرم و قابل انعطاف داشته باشد. چکمه سوارکاری می تواند ساق کوتاه (تا قوزک پا) یا ساق بلند باشد. کف یا تخت آن باید به اندازه معقول نرم باشد، و پاشنه کوچکی داشته باشد.

شلوار سوارکاری:

شلوار سواری باید بلند و ترجیحا از جنس پارچه مخصوص سوارکاری یا جین باشد. شلوارهای رنگ تیره برای سواری مناسب ترند.

 

بالاتنه: بلوزی که موقع سواری تنتان می کنید بهتر است آستین بلند و یقه دار باشد تا از پوستتان در مقابل آفتاب یا خراشیدگی احتمالی محافظت کند.

کرم ضد آفتاب: یادتان باشد که موقع سواری از کرم یا لوسیون های ضد آفتاب روی قسمتهایی از پوست که در معرض آفتاب و باد قرار دارد (دستها، صورت، گردن) استفاده کنید.

عینک آفتابی:توصیه دنیای اسب این است که از عینک آفتابی ای استفاده کنید که کاملا اندازه تان باشد، استاندارد باشد، و ترجیحا از مواد شیشه ای یا سخت و شکننده ساخته نشده باشد تا خیالتان راحت باشد که اگر اتفاقی افتاد نمی شکند و شما را زخمی نمی کند.

کت سوارکاری: کتی که هنگام سواری می پوشید باید گشاد نباشد، آویزان نباشد و سروصدا ایجاد نکند. مثلا کت های بارانی پلاستیکی برای سواری مناسب نیستند و ممکن است باعث ترسیدن اسب شوند.

جواهرات: بهتر است سوارکار هیچ نوعی از جواهرات و لوازم زینتی با خود نداشته باشی، چون همواره ممکن است به زین و برگ اسب گیر کند، بشکند یا اسب به آن صدمه بزند. جواهرات شامل گوشواره، دستبند، گردنبند، حلقه و انگشتر و… می شود.

دستکش سوارکاری: در هنگام سوارکاری می توانید از هر نوع دستکش که دلخواهتان باشد استفاده کنید. دستکش سوارکاری برای این است که دستتان پوسته پوسته نشود.

گوشی تلفن همراه: بهتر است موقع سواری گوشی موبایل همراهتان نباشد. در دست داشتن یا در جیب گذاشتن گوشی مبایل دردسرساز و مزاحم است. علاوه براین ممکن است باعث ترسیدن اسب شود.

کوله پشتی/ کیف دستی/ کیف پول: این موارد را هم بهتر است همراه نداشته باشید. همراه داشتن هر نوع کیف در هنگام سواری می تواند جاگیر و مزاحم باشد و موقع درس یاد گرفتن برایتان مشکل ایجاد کند و حواستان را پرت کند.

نوشیدنی: اسب سواری یک ورزش سخت است و به خاطر همین سوارکار باید به مقدار کافی مایعات (ترجیحا آب) بنوشد.

چرا معطل هستید؟ حالا که آمادگی کامل برای سوارکاری را دارید می توانید شروع کنید و از آن لذت ببرید!

دسته بندی: اسب برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *