مکمل انرژی زا برای تامین انرژی طیور

مکمل انرژی زا برای خوراک دهی به طیور

مکمل انرژی زا برای تامین انرژی طیور

طیور

ذرت و گندم،منابع اصلی انرژی در تمام دنیاست ولی سوآوری چندانی ندارد.

همه میدانیم که جوجه ها،همه چیز را می خورند و به همین علت است که هر مرغداری،خوارک دهی خاص خود را داراست تا بتواند از گوشت و تخم مرغ جوجه ها،استفاده کند.گاهی اوقات از ته مانده های آشپزخانه نیز برای خوراک دهی به آنان استفاده میگردد؛اما مرغ های گوشتی امروزی را نمیتوان با مصرف باقیمانده مواد موجود در آشپزخانه تغذیه نمود و دلیل آن این است که آنها نمیتوانند به جداکثر پتانسیل ژنتیکی خود برسند و رشد کنند.

البته مواد خوراکی جایگزین فراوانی وجود دارند؛اما بایست از آنان به طرز صحیح استفاده گردد،همچنین نیاز به دانش خاص میباشد و این جایگزین ها می توانند میزان هزینه ها را برای این صنعت کاهش دهند.

ذرت و گندم،منابع اصلی انرژی برای مرغ های گوشتی در سرتاسر جهان به حساب می آیند.ذرت محصولی پرانرژی در خوراک میباشد که تنها مشکل آن این است که چربی لاشه را زرد و نرم کرده که این اغلب مشکل به حساب نمی آید و حتی در بعضی از بازارها به عنوان مزیت محسوب می گردد.از سوی دیگر،گندم این مشکل را ندارد ولی در عوض حاوی انرژی کمتری است و از جمله پلی ساکاریدهای غیرنشاسته ای نامطلوب می باشد و با  اضافه نمودن آنزیم به آنان عملکردشان افزایش یافته ولی هزینه خوراک هم بالاتر می رود.در نتیجه،حتی منابع انرژی هم عاری از مشکل نبوده اما ما یا گرفته ایم که چگونه با آنان زندگی نماییم.

برخی واقع منابع انرژی جایگزین به دلایل مختلفی موجودیت بیشتری پیدا میکنند.صنایع کشاورزی-صنعتی مختلفی وجود دارد.صنایع غذایی انسانی نیز از مواد اولیه عالی،خوراکی های معمول و نرمال تولید کرده و عرضه بیش از حد آنان نیز گاهی باعث میشود که مقداری فراوانی از مواد اولیه با قیمت اندک به فروش برسند. برای از چنین موقعیتهایی که هر از گاهی اتفاق می افتند و یا دائمی هستند دو شرط اساسی باید مورد مشاهده قرار گیرد:اول اینکه داشتن روابط مبتنی بر اعتماد بین شما و تامین کننده مهم است.این یک اصل مهم به شمار می آید و در تمام معاملات تجاری نیز مورد صدق است اما زمانی موضوع در مورد مواد اولیه جایگزین باشد توصیه می گردد از هر تامین کننده ای خریدتان را انجام ندهید بلکه از تامین کنندگانی که نامی آشنا و صاحب برند بود خرید کنید.

دومین شرط استخدام یک متخصص تغذیه ای است که تجربه زیادی در مورد استفاده از مواد اولیه جایگزین را داراست.معمولا توصیه هایی که یک تامین کننده ارائه می دهد نامناسب بوده(مانند این است که در صورت بیماری بجای مشورت با پزشک با داروساز مشورت کنید)به طور دیگر برای استفاده بهتر از مواد اولیه جایگزین باید این مورد را هم به عنوان یک موقعیت مثبت و هم به عنوان یک چالش در نظر بگیریم. ذخیره سازی و صرفه جویی به کاهش هزینه ها کمک می کند و این توازن و تعادل می باشد که سودآوری را تعیین می نماید.

جهت درک بهتر این مطلب،به شش منبع انرژی جایگزین اشاره می کنیم که این منابع براساس تجربه و ارتباط با مشتریان،از سراسردنیا با ارزش تلقی شده اند. ولی شما نمی توانید از تمام موارد گفته در همه فارم ها استفاده کنید و بلعکس برخی از آنان باید در زمان استفاده از دیگر منابع موجود کنار گذاشته شوند.

همچنین این مورد را بایست یادآوری نمود که گاهی عملکرد رشد کاهش می یابد و اگر هزینه مواد اولیه خیلی پایین باشد سودآوری کلی فارم کاهش می یابد.به همین دلیل است که حتما باید هم سودآوری خوراک و نرخ رشد و هم هزینه تولید هر پرنده؛میزان وزن به دست آمده یا فضای اشغال شده توسط هرکدام از طیور،بررسی گردد.در پایان سوددهی هر دسته نشان دهنده فعالیتهایی که صورت پذیرفته است.

ضایعات نانوایی

ضایعات نانوایی

استفاده ازاین ماده در خوراک هم می تواند مفید بوده و هم مضر. ضایعات نانوایی، می تواند از هزاران ماده غنی از نشاسته و چربی تشکیل شده باشند. مانند پاستا، کیک، نان، خرده های سیب زمینی، انواع شیرینی و غیره. حتما باید میزان نمک، شکر، نشاسته و روغن و چربی را بدانید تا نه تنها به میزان صحیح، در فرمولاسیون خوراک از آن ها استفاده کنید، بلکه کیفیت آن ها را نیز ارزیابی کنید. بعضی از محصولات، بهتر از سایرین می باشند که این امر فقط به دلیل بالا بودن کیفیت آن ها نیست بلکه به دلیل میکس مناسب تر مواد اولیه نیز می باشد. به طور کلی، برای مرغ های گوشتی، نباید محصولی با میزان پایین لاکتوز و شکر استفاده نمود و بهتر است که از محصولاتی با روغن بالا (با آنتی اکسیدان اضافه شده) و نشاسته، استفاده کرد.

روغن و چربی مورد استفاده در طیور

 میزان بالای چربی و روغن
روغن ها و چربی ها، قیمت بالایی داشته اما گاهی می توان بسته هایی از آنها را با قیمتی مناسب پیدا نمود. با فرض این که تغییرات کیفیت لاشه در سطح قابل قبولی باشد این امکان وجود دارد که روغن ها و چربی ها را در جیره طیور به میزانی بیش از حد معمول استفاده کرد. روغن ها و چربی های بی کیفیت (رانسید شده)، باعث می شوند که طیور نتوانند غذای خود را مصرف کنند و به این ترتیب هرگز نباید از این نوع چربی ها استفاده نمود. میزان دقیق روغن ها و چربی های اضافه شده بستگی به حداکثر میزانی دارد که می توان با توجه به نکات در نظر گرفته شده برای لاشه و تجهیزات میکس کننده خوراک هر شرکت تعیین نمود.

نشاسته تاپیوکا خام

نشاسته تاپیوکا (مانیوک یا کاساو)
نشاسته تاپیوکا (کاساو) محصولی است که از منطقه آسیای شرقی و دیگر مناطق، استخراج می شود و به دیگر کشورهای جهان صادر می شود. این ماده اگر به درستی فرآوری نشود، می تواند منجر به سیانوز یا خفگی پرنده شود. با افزایش میزان این ماده، نگرانی از بروز خفگی، بیشتر می شود اما به طور طبیعی، کاساو که به شکل تجاری از سوی بازرگانان بین المللی فروخته می شود کیفیت بالایی دارد. نشاسته تاپیوکا، مقدار بالایی نشاسته دارد اما حاوی هیچ پروتئینی نیست و در نتیجه نمی توان آن را جایگزین غلات نمود.

غلات کوچک

غلات کوچک
همه غلات، به جز ذرت و گندم را می توان به عنوان مواد اولیه کوچک در نظر گرفت. در میان همه غلات، فقط ذرت خوشه ای می تواند به عنوان جایگزین برای این دو منبع انرژی استفاده شود. بسیاری از مواد غذایی جایگزین، حاوی مقدار زیادی پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای هستند که هضم انرژی را کاهش می دهند و در نتیجه، موجب چسبناک شدن مدفوع می شوند و به طور کلی، مانند عامل ضد مغذی، البته نه ضد مغذی سمی، عمل می کنند. برای کاهش تاثیرات ضد مغذی ها، از آنزیم ها استفاده می شود که کمابیش موفق عمل می کنند. زمانی که از غلات های کوچک استفاده می شود، بهتر است که از ترکیبی از آن ها یا مقادیر کم آن ها به همراه غلات بزرگ یا منبع انرژی دیگری استفاده کنید. اطلاع از منابع این مواد اولیه، اغلب برای متخصصان تغذیه کفایت می کند تا بتوانند کیفیت آن ها را تعیین کنند و به بهترین شکل، آن ها را با آنزیم ها و دیگر مکمل ها یا مواد اولیه دیگر، تنظیم کنند.

سویاهای پر چرب

سویاهای پر چرب
قبل از هر چیزی کنجاله سویا، یک منبع غنی از پروتئین برای جیره غذایی حیوانات در سراسر جهان به حساب می آید و این امر باعث می شود که سویا، منبع انرژی خوبی نباشد. باید به خاطر داشت که انواع سویا، برای محتوی پروتئینی ای که دارند، پرورش داده نمی شوند بلکه برای روغن هایشان مورد استفاده قرار می گیرند. سویاها به شکل طبیعی و خشک، حاوی حدود ۳۸ درصد روغن می باشند. در نتیجه، زمانی که انواع سویاها موجود هستند، استفاده از آن ها می تواند منبع انرژی ای به شکل لیپیدهای کپسول شده و پوشش دار فراهم کند که مانند لیپیدهای روغن ها و چربی ها، مستعد اکسید شدن نیستند. در بسیاری از موارد، سویاهای پرچرب برای کاهش عوامل ضد مغذی موجود در سویاها، اکسترود می شوند؛ چنین چیزی در مورد کنجاله های سویای تست شده نیز صادق است. سویاهای پرچرب اکسترود شده، معمولا ماده ای گران قیمت هستند اما اگر در داخل خانه پرورش داده شوند و به طریق ارزان قیمت پخته شوند، می توانند به منبع مناسبی از انرژی و پروتئین تبدیل شوند.

ملاس برای طیور

ملاس
کسی معمولا ملاس یا شهد غلیظ را جزء جیره غذایی طیور گوشتی در نظر نمی گیرد اما هیچ چیز مضری در این ماده وجود ندارد، به جز آن که ماده ای نیمه مایع است که نیازمند رسیدگی و بررسی خاص است. از آنجایی که ملاس، به عنوان ماده اولیه در هر یک از کنجاله های خوراک وجود دارد، در نتیجه هیچ مانعی وجود ندارد که مقدار معینی از آن، در خوراک طیور گوشتی هم مورد استفاده قرار گیرد.  ملاس حتی در فرآیند تولید خوراک نیز، مزایای فوق العاده ای دارد و به این ترتیب می تواند ماده اولیه استاندارد در بسیاری از فرمول های خوراک طیور، محسوب شود. برای پی بردن به میزان دقیق استفاده از ملاس، باید گفت که این کار، کاملا به توانایی تولید خوراک بستگی دارد. ملاس نیشکر و ملاس چغندرقند، هر دو فواید و گاهی مشکلات یکسانی دارند و هر دو اگر با میزان مناسبی از ساکاروز و فروکتوز، مورد استفاده قرار گیرند، طعم شیرینی به خوراک می دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *