غذای کاسکو

غذای کاسکو

غذای کاسکو چیست؟

طوطی کاسکو یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین نوع پرنده زینتی در جهان می باشد . بسیاری از افرادی که به نگهداری از این پرنده و همچنین پرورش آن در تعداد بالا مشغول هستند در بحث تغذیه با مشکلاتی روبرو می شوند . از این رو ما در این مطلب قصد داریم تا بروزترین اطلاعات در زمینه تغذیه کاسکو را به شما عزیزان به صورت کامل توضیح دهیم .

غذای کاسکو

تغذیه سالم و مناسب یکی از اصل های اساسی برای زندگی هر جانداری است . رژیم غذایی مناسب برای طوطی کاسکو به طور کلی شامل غلات ، انواع متنوعی از میوه ها ، انواع سبزیجات ، آجیل در انواع متنوع و … می باشد .

در ادامه به بررسی هر یک از موارد نام برده می پردازیم .

آجیل خام

آجیل خام می تواند بخش اعظم و با ارزش غذای کاسکو را تشکیل دهد .

غذای کاسکو-تغذیه-کاسکو-با-آجیل-خام

تخمه سفید – تخمه سیاه – تخمه قرمز – پسته – گردو – بادام و …

انواع تخمه ها در کل حدوداً ۶۰ درصد تغذیه کاسکو را شامل می شود . توجه داشته باشید خرید آجیل کهنه و مانده برای تغذیه کاسکو خطرناک بوده و می تواند سبب مسمومیت پرنده شود . علاوه بر آن وجود انگل در این نوع تخمه های ممکن است .

غذای کاسکو-تغذیه-نامناسب-کاسکو

یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود این است  که آجیل های بو داده یا نمکی برای این طوطی دوست داشتنی بسیار مضر و خطرناک است ، چرا که سیستم گوارش این پرنده با بسیاری از ادویه ها (spices) مانند نمک (salt) ، فلفل (paper) و … موافق نیست .

جالب است بدانید که آجیل هایی که دارای پوسته خشک هستند در لیست غذا های محبوب طوطی کاسکو می باشد ؛ چرا که برای این پرنده شکستن پوست آجیل بسیار لذت بخش است .

غلات غذای کاسکو

انواع گوناگونی از غلات (grain) می تواند بخش بزرگی از سوال غذای کاسکو چیست را پاسخ دهد . ذرت (corn) ، گندم (wheat) ، برنج (rice) ، عدس (lentil) ، نخود (bean) و … انواع رنگارنگی از حبوبات هستند .

همان گونه که اشاره شده نمک برای این پرنده بیار مضر است از این رو می توانید برنج (rice) را تنها به صورت پخته شده و بدون ادویه و روغن برای تغذیه کاسکو در نظر بگیرید .

گندم (wheat) را می توان در هر سه حالت خشک ، نمناک یا جوانه به طوطی بدهید .

شستن ذرت (corn) بعد از تهیه آن امری ضروری است و باید رعایت شود . ذرت در دو حالت پخته شده و خشک برای تغذیه کاسکو مناسب است . توجه داشته باشید که ذرت ها را به صورت خرد شده به پرنده بدهید بهتر است .

غلاتی مانند عدس (lentil) و شبیه آن را می توان به صورت نم شده یا جوانه زده به عنوان غذای کاسکو مورد استفاده قرار داد . توجه داشته باشید که غلات نم شده نباید بیش از ۳ یا ۴ ساعت در اختیار پرنده باشند چرا در صورت گندیده شدن می توانند برای کاسکو خطر ساز باشند .

آب تمیز و سالم

آب-دادن-به-کاسکو

روزانه باید ۳ یا ۴ بار آب طوطی خود را تعویض نمایید . آب مورد استفاده برای پرنده باید بدون هیچ گونه آلودگی ، کاملاً تمیز و در ظرفی تمیز در اختیار پرنده قرار داده شود . علاوه بر موارد ذکر شده توجه داشته باشید که آب نباید خنک باشد .

انواع میوه ها و سبزیجات

استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات متنوع یکی دیگر از مواردی است که می تواند سوال مهم غذای کاسکو چیست را پاسخ دهد .

سبزیجات-برای-کاسکو

باید دقت کنید که تمامی میوه ها و سبزیجاتی که برای تغذیه کاسکو استفاده می کتید به صورت کامل با آب مورد شست و شو قرار بگیرد . میوه ها و سبزیجات را به صورت جدا از مواد غذایی خشک یا متفاوت در اختیار پرنده قرار دهید .

تازه و سالم بودن میوه ها و سبزیجات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . چرا که در صورت خرابی و یا پلاسیدگی می تواند سبب مسموم شدن پرنده شده و در نتیجه جان آن را به خطر بیندازد .

دانه برخی از میوه ها دارای سم های خطرناکی مانند Cyanide باشد که می تواند سبب مرگ طوطی شما شود . بنابراین باید دانه های میوه ها را قبل از دادن آن ها به پرنده باید به صورت کامل جدا نمایید .

میوه هایی که برای تغذیه طوطی کاسکو مناسب هستند عبارت اند از :

هویج (carrot) – کدو (pumpkin) – خربزه (melon) – کلم بروکلی (broccoli) – فلفل سبز یا قرمز (green or red paper) – لوبیا سبز (green bean) – برگ کاهو (Lettuce leaves)  – شاهی (garden cress) – اسفناج (spinach) – کیوی (kiwi) – سیب (apple) – انبه (mango) – انگور (grapes) – پرتقال (orange) – زغال اخته (Blueberries) – تمشک (Raspberries) – توت فرنگی (strawberry) – سیب زمینی شیرین (sweet potato)

جالب است بدانید اگر فقط از یک میوه برای تغذیه کاسکو استفاده کنید باعث می شود پرنده به آن عادت کند ؛ از این رو بهتر است در فصل های مختلف از میوه های متفاوت برای تغذیه کاسکو بهره ببرید .

غذای کاسکو چیست – بر حسب نوع ویتامین آنها

Vitamin C

انواع سبزی های برگ سبز تیره – کلم بروکلی- پرتقال – فلفل دلمه ای

Biotin B

شاهی – اسفناج – جعفری – سبزی های تیره مشابه نام برده ها

Vitamin B1

انواع متنوعی از آجیل خام

Vitamin B2

کلم بروکلی – جعفری – شاهی – اسفناج

Vitamin B3

بادام زمینی

Vitamin B5

پوسته حبوباتی که نم شده و جوانه زده اند – غلات – آجیل

Vitamin K

کلم بروکلی – انواع سبزیجات تیره

Vitamin E

آجیل – ذرت – بادام زمینی

Vitamin A

اسفناج – جعفری – شاهی – پرتقال – سیب زمینی شیرین

دیگر : میوه های گیلاس ، پرتقال ، انگور تامین کننده فیتوکمیکالها – انواع سبزی های تیره و بروکلی تامین کننده کلسیم – حبوبات و غلات نم شده تامین کننده فسفر – پرتقال ، سیب و موز تامین کننده منیزیم – کلم بروکلی و حبوبات نم شده تامین کننده گوگرد

مواردی که در تغذیه کاسکو باید رعایت شوند

توجه داشته باشید میوه ها و غذای کاسکو نباید با ضد عفونی شوند . فقط کافی است آنها را در آب به صورت کامل بشویید .

عمر کاسکو در حالت ایده آل و مفید ۴۰ سال می باشد . ولی در صورت کم توجهی به تغذیه آن ممکن است پرنده مورد نظر زودتر از این از دست برود .

بادام زمینی یکی از انواع دانه های چرب  می باشد که متاسفانه در زمره دانه های مورد علاقه این پرنده قرار دارد . در صورت مصرف این دانه در مقدار های زیاد می تواند برای پرنده شما خطر ساز باشد . علاوه بر این در بادام زمینی های کهنه نوعی کپک ایجاد می شود که برای این طوطی بسیار خطرناک و سمی می باشد . پیشنهاد می شود از ان استفاده نکنید . در صورت استفاده مطمئن شوید که بادام زمینی ها خام و همچنین تازه هستند . در ضمن از آن در مقدار های پایین به عنوان غذای برای تشویق و دلگرمی پرنده بهره برداری شود .

غذاهایی که نباید برای تغذیه کاسکو استفاده شوند

غذا هایی که نباید به کاسکو داد عبارت اند از :

– خوراکی ها ، غذا ها و نوشیدنی هایی که شامل الکل هستند .

– گیاه آووکادو می تواند برای کاسکو خطر ساز باشد .

– همان گونه که قبلاً اشاره شده هسته میوه هایی همانند سیب و … که دارای مواد سمی هستند .

– همه نوشیدنی ها و خوردنی هایی که دارای ماده کافئین هستند .

– سیر و پیاز هر دو در حالت خام برای پرنده خطر ساز هستند .

– قبلاً نیز اشاره شد که استفاده از ادویه ها مانند نمک و فلفل در غذای پرنده ممنوع می باشد .

– استفاده از انواع قارچ و همچنین انواع سبزیجاتی مانند کرفس ، کنگر ، ریواس و … ممنوع می باشد .

– پنیر و گوشت نیز از غذا های مضر برای این پرنده می باشد .

– استفاده از کاکائو و روغن برای تغذیه کاسکو ممنوع است .

امیدوارم پاسخ بیشتر سوالات شما در این مقاله داده شده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *