غذای قناری-۹۹۰۶۱۶

غذای قناری

غذای قناری و برنامه غذایی مناسب

غذای قناری و برنامه غذایی مناسب برای پرورش قناری بسیار حائز اهمیت بوده و در رشد و پرورش بسیار تاثیر گذار است. اطلاع از رژیم غذایی مناسب، یکی از مهمترین بخشهای شرایط نگهداری قناری میباشد، که لازم است هر پرورش دهنده ای از این برنامه غذایی مناسب اطلاعات کافی داشته باشد، و همچنین باید به آن توجه ای ویژه ای بشود.

یکی دیگر از مباحثی که پرورش دهندگان عزیز در مورد رژیم غذایی مناسب، باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، اطلاع راجب طبیعت دانه ها، میوه جات و سبزیجات میباشد.

پرورش دهندگان، از طبیعت غذاهایی که در برنامه غذایی قناری استفاده میکنند، باید اطلاعات کافی داشته باشند تا در هنگام مواجه شدن با بیماریهای قناری بدانند که از چه دان یا میوه ای استفاده کنند.

خیلی از دوستان پرورش دهنده، سوالاتی راجب برنامه غذایی قناری پرسیدند، به همین خاطر تصمیم گرفتم این مقاله را بصورت تخصصی بنویسم و در اختیار شما دوستان و پرورش دهندگان عزیز قرار دهم.

پس برای اطلاعات بیشتر راجب رژیم غذایی مناسب برای قناری با ما همراه باشید.

غذای قناری و برنامه غذایی مناسب برای پرورش قناری چیست؟

غذای قناری

یکی دیگر از دغدغه های پرورش دهندگان این است که، چه برنامه غذایی برای قناری هایشان خوب و مفید است؟ در اینجا باید به پرورش دهندگان عزیز عرض کنم که برنامه غذایی برای قناریشان خوب است که مواد مورد نیاز بدن پرندشان را تامین کند، و هضم خوب و آسانی برای قناری داشته باشد.

در ادامه به شما می گویم که یک تغذیه مناسب، در رژیم غذایی برای پرورش قناریهایتان چه تغذیه ای است. بنابراین برای اینکه بتوانید تغذیه مناسبی را در برنامه غذایی قناری هایتان قرار دهید به این مقاله توجه کنید.

دانه، میوه و سبزیجات مناسب برای پرورش قناری چیست؟

ابتدا خدمتتون عرض کنم که غذای اصلی قناری تخم کتان است که نیاز عمده ی قناری را تامین می کند و باید بصورت دائم در برنامه غذایی قناری قرار بگیرد، اما همه ی نیازهایش را تامین نمی کند. بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها باید دانه ها و سبزیجات و مکمل های ویتامینی و پروتئینی گوناگونی را تهیه کرد و در رژیم غذایی قناری قرار داد.

دانه های مناسبی که باید در برنامه غذایی قناری قرار داد، عبارتند از:

تخم کتان، تخم شلغم، تخم کلم، تخم کاهو، تخم منداب، تخم گشنیز، تخم اسفرزه، تخم ترب، تخم چغندر، تخم دان سیاه، تخم کافشه، تخم کاسنی و تخم شاهدانه.

همچنین میوه جات و سبزیجات مناسبی هم که باید در رژیم غذایی قناری قرار بگیرند، عبارتند از:

سبزیجات و میوه جات هم نظیر برگ کاهو، کرفس، شاهی، گلابی، پرتقال، برگ تیزک آبی، ترب، اسفناج، گشنیز، کلم، کدو، سیب، هویج، هلو و لیمو شیرین مناسب می باشند.  این میوه جات و سبزیجات، از منابع مهم کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها و ویتامین ها به حساب می آیند.

طبیعت و خاصیت دارویی دانه ها، میوه جات و سبزیجات مناسب برای قناری چیست؟

هر یک از غذاهایی که در برنامه غذایی قناری قرار میدهیم، از طبیعت و خواص دارویی ویژه ای برخوردار هستند، که هر یک از آنها را در زیر بصورت جداگانه خدمت شما عرض میکنم. در ادامه شما را باطبیعت و خواص دارویی دانه ها آشنا خواهم کرد.

دانه هایی با طبیعت گرم

تخم کتان:

این دانه جزئ غذای اصلی قناری است، و باید بصورت دائم در رژیم غذایی قناری قرار بگیرد، که نام دیگر این دانه، دانه قناری است. این دانه طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین ها و کربوهیدرات ها و املاح معدنی میباشد. این دانه خاصیت دارویی برای قناری دارد و باعث برطرف شدن آسم و سرماخوردگی قناری میشود.

تخم شلغم:

این دانه طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی میباشد. مصرف این دانه در زمستان در برنامه غذایی قناری بسیار مفید است.

تخم منداب:

طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی میباشد. مصرف آن مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری میشود. پس بهتر است قبل از تخم گذاری قناری، این دانه به رژیم غذایی قناری اضافه شود.

تخم گشنیز:

این دانه نیز طبیعتی گرم دارد و اشتها آور است و برای درمان پرنده های ضعیف بسیار مفید است. (پرنده هایی که سینه خود را باخته اند و اصطلاحا سینه کاردی شده اند) . این دانه نیز ضد انگل میباشد. این دانه حتما باید در برنامه غذایی قناری های لاغر قرار بگیرد.

تخم شاهدانه:

این دانه طبیعت بسیار گرم دارد و جزء دانه های چرب نیز محسوب میشود که باعث افزایش تحرک و مستی در قناری میشود. استفاده نابجا از این دانه بسیار خطرناک است، پس بهتر است با توازن خاص به رژیم غذایی قناری اضاف شده و مصرف شود.

تخم کافشه:

کافشه طبیعتی گرم داشته و نیز دانه ای است با درصد چربی بالا که بیشترین مصرف آن در برنامه غذایی قناری ها در فصل جوجه کشی می باشد. مصرف بیش از حد آن می تواند باعث ناراحتی هایی مثل، جوش زدن کف پای جوجه ها بشود. مقدار مصرف آن بطور متوسط روزانه حدود یک دوم شستی برای یک جوجه است.

دان سیاه یا نیجر:

نیجر یا همون دان سیاه دانه ای با طبیعت بسیار گرم و پر چرب میباشد. که برای تقویت قناری بخصوص سهره ها بسیار مفید است، که حتما باید در رژیم غذایی قناری های ضعیف قرار بگیرد.

دانه هایی با طبیعت سرد

تخم کاهو:

این دانه طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمیز کنندگی دستگاه گوارشی را دارد. از این دانه میتوان به عنوان دارویی برای انگل روده نیز به برنامه غذایی قناری اضاف کرد.

تخم کلم:

این دانه طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر دستگاه گوارشی است، که قرار دادن آن در برنامه غذایی قناری خالی از لطف نیست.

تخم اسفرزه:

این دانه دارای طبیعتی سرد بوده و دارای املاح معدنی و سرشار از ویتامین ها میباشد.

تخم کاسنی:

این دانه برطرف کننده تشنگی، حرارت بدن  و زیاد کننده مستی میباشد، و همچنین دارای طبیعتی سرد میباشد، و وجود آن در رژیم غذایی قناری مفید است.

دانه هایی با طبیعت معتدل

تخم چغندر:

این دانه دارای طبیعتی معتدل بوده، و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی است.

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

میوه و سبزیجات با طبیعت گرم

کرفس:

برگ و ساقه کرفس نیز طبیعتی گرم داشته و حاوی سدیم ، پتاسیم و کلسیم می باشد و به مقدار کم در برنامه غذایی قناری ها قرار بگیرد.

شاهی:

برگ تیزک شاهی نیز طبیعتی گرم دارد و حاوی ویتامین C، کلسیم و ید بوده و ضد آسم می باشد.

هویج:

هویج تازه طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنی و رنگدانه است که جلا دهنده پرهای قناری می باشد، که حتما باید در رژیم غذایی قناری قرار بگیرد.

برگ تیزک آبی:

تیزک آبی، همان خاصیت تیزک شاهی را دارد اما مقدار ید آن بیشتر میباشد، که وجود آن دربرنامه غذایی قناری سودمند میباشد، و در درمان آسم و برونشیت بسیار مفید میباشد.

میوه و سبزیجات با طبیعت سرد

گشنیز:

برگ گشنیز تازه طبیعتی سرد داشته و حاوی ویتامین های ( آ – سی ) و املاح معدنی میباشد.

کاهو:

برگ کاهوی بدون رطوبت، تامین کننده کلسیم و آهن بوده و همچنین اشتها آور و ضد یبوست می باشد. برگ کاهو طبیعتی سرد دارد، که قرار دادن آن در رژیم غذایی قناری خالی از لطف نیست.

میوه و سبزیجات با طبیعت معتدل

سیب:

سیب درختی شیرین طبیعتی معتدل دارد و سرشار از ویتامینهای گوناگون بوده و در درمان یبوست و اسهال در برنامه غذایی قناری قرار دهید.

اسفناج:

برگ تازه و جوان اسفناج ،‌ طبیعتی معتدل داشته و تامین کننده آهن و ضد یبوست می باشد.

گلابی:

گلابی طبیعتی معتدل داشته و مملو از ویتامین ها و املاح معدنی می باشد.

پرتقال:

پرتقال شیرین طبیعتی معتدل دارد و حاوی ویتامین C و املاح معدنی می باشد و در بهبود و درمان بیماری آسم و سرماخوردگی و برونشیت میتوان از آن در برنامه غذایی قناری استفاده کرد.

منبع:مسترپت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *