تغذیه عروس هلندی

تغذیه عروس هلندی

عروس هلندی یا Cockatiel کوچکترین عضو از خانواده طوطی های کاکل دار در استرالیا می باشد. عروس هلندی پرنده می باشد که پس از مرغ عشق جزو محبوب‌ ترین پرندگان زینتی به حساب می آید.

این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

تغذیه عروس هلندی

اگر عروس هلندی شما هنوز بچه و یا اصطلاحا جوجه باشد نمی تواند همانند بزرگسالان و یا پرندگان بالغ دانه بخورد. بنابر این برای تغذیه عروس هلندی کوچک (جوجه) باید از روش دیگری مثل روش زیر استفاده کنید:

برای تغذیه عروس هلندی کوچک می توانید از ترکیب چند عدد بیسکویت مادر،  مقداری آب جوش، خمیر نان باگت (می توانید به جای آن از آرد نخودچی استفاده کنید) و زرده تخم مرغ آب پز استفاده کنید. مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید تا مایه کامل یک دستی حاصل شود.

سپس لوله‌ ی نرم و باریک ۵ سانتی متری تهیه کرده و آن را به سر سرنگ ۱۰ سی سی متصل کنید، توجه داشته باشید که ارتفاع لوله باید به صورتی باشد که مستقیماً وارد چینه دان پرنده گردد. بعد از این کار با یک دست  خود نوک پرنده را باز کرده  و با دست دیگر خود لوله را به صورتی بسیار آرام وارد حلق پرنده کنید. سپس مایه حاصل شده را با فشار در چینه دان عروس هلندی کوچک خالی کنید، اما توجه داشته باشید که در صورت آرام جان دادن این کار احتمال بالا آوردن غذا توسط پرنده وجود دارد.

احتمال این وجود دارد که پرنده بخواهد شروع به بال زدن کند و یا تقلای زیادی داشته باشد. در این صورت می توانید او را طوری درون پارچه‌ اینگه دارید که فقط سر پرنده بیرون باشد و سپس به او غذا بدهید.

روزانه باید چندین بار به پرنده غذا بدهید و زمان مراجعه برای تغذیه عروس هلندی هنگامی است که چینه دان حیوان کاملا خالی شده است، البته برای تشخیص خالی و یا پر بودن چینه دان عروس هلندی کافی است که به شکم حیوان دست بزنید. پیش از هر بار تغذیه عروس هلندی کوچک وسایلی مثل  لوله و سرنگ را به خوبی با آب جوش و مایع ظرفشویی شستشو دهید و سپس با سرکه سفید خوب ضد عفونی کرده و با آب فراوان بشویید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *